Festiwal Myśli Abstrakcyjnej

Zanurz się w myśleniu i dociekaniach. Pomędrkuj i pogłówkuj, a nawet zabłądź! Zachwyć się złożonością świata. Pytaj, szukaj, stale odkrywaj. Pozostaw przyziemne sprawy, oderwij się od realności. Mikrowyprawy można rozszerzyć do kosmosu, a proste życie czasami warto skomplikować. Dbamy o ciała, zadbajmy o nasze umysły! Nauka i wiedza nie są cięższe niż hantle w siłowni. Poćwiczmy z abstrakcyjnymi pojęciami – ogólnymi, szerokimi, ale wspólnymi dla wszystkich. Poćwiczmy z pojęciami, które budują nasz świat.

Od trzech lat Festiwal Myśli Abstrakcyjnej zaprasza ludzi w różnym wieku do eksperymentowania i poszukiwania. Nasz cel jest bardzo prosty, chcemy promować zainteresowanie światem jako najlepszym sposobem na wszelkie dołki i braki sensów. Ciekawość nie ma granic – jest tyle do poznania! Duże zainteresowanie 3. edycji festiwalu pokazało jak bardzo potrzebne są inicjatywy, które pokazują, że uczenie się może być przyjemne.

Festiwal jest pierwszym wspólnym projektem członków stowarzyszenia Dziki Bez. Podczas przygotowań do festiwalu realizujemy idee samodoskonalenia się, czytam, czytamy i dużo filozofujemy zanim powstanie program.

 

BŁĄD / OBCE JĘZYKI – 1. edycja festiwalu

Pierwszą edycję w 2016 roku poświęciliśmy błędowi, błądzeniu, pomyłce – rozkładaliśmy te pojęcia za pomocą języka filozofii, psychologii, matematyki, sztuki i fizyki. Tak utarło się nasze myślenie o działaniach interdyscyplinarnych, łączeniu dziedzin i języków tych dziedzin, które na pierwszy rzut oka wydają się obce. Błąd mający negatywne konotacje jest naturalnym elementem uczenia się i ludzkiego życia. Staraliśmy się stworzyć wydarzenia, które będą pokrzepiające, ale też stymulujące do pracy ze swoją głową. Festiwal odbył się w Stacji Muranów. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

NOWOŚĆ! WSZYSTKO JUŻ BYŁO – 2. edycja festiwalu

Rok później pod hasłem „Nowość! Wszystko już było” skupiliśmy się na czasie i na tym, co robi zkulturą. Czy wszystko już było i żyjemy w kulturze nieustającego powtarzania? Czy innowacja naprawdę jest innowacyjna? Co wymóg kreatywności i obsesja oryginalności z nami robią? Odkurzyliśmy stare kategorie i poszukiwaliśmy nowości w różnych dziedzinach. Była filozofia, astronomia, informatyka, ekonomia, bioart i lastryko. To ostatnie uczyniliśmy motywem graficznym festiwalu – jako coś co było i co wraca do łask. Festiwal odbył się na  Osiedlu Jazdowów. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację PZU.

 

 

NIE CHCĘ WIEDZIEĆ – 3. edycja festiwalu

3.edycja Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej odbędzie się pod hasłem “Nie chcę wiedzieć”. Będziemy rozmawiać o tym, czym jest wiedza i jaki mamy do niej stosunek. Żyjemy w czasach kultu wiedzy, ogromnej wiary w naukę, łatwego i szybkiego dostępu do informacji, gromadzimy dane na niespotykaną dotąd skalę. Amerykańscy naukowcy codziennie coś udowadniają, a my chodzimy na kursy wszystkiego i zdobywamy certyfikaty. Pytanie, czy faktycznie mamy taki łatwy dostęp do wiedzy, czy jej ilość nie wpływa na jakość? Coraz częściej słyszymy, że już się nie czyta, tylko przegląda książki. Z drugiej strony poziom skomplikowania i ilości wiedzy przerasta każdego przeciętnego obywatela tej planety. Ostatnią osobą, która wiedziała wszystko był Leibniz, nam pozostało jedynie zadawanie pytań naszym przeglądarkom internetowym. Może „nie chcę wiedzieć” jest przejawem naszego instynktu przetrwania? Wciskamy stop żeby nie oszaleć, bo skala współczesnego świat nas przerasta? Czasem też pewnie idziemy na łatwiznę, nie pielęgnujemy swojej ciekawości, zadowalamy się prostymi odpowiedziami i tracimy kontakt z rzeczywistością. Festiwal odbywa się dzięki woli ludzi wielkiej pasji, wierze i wsparciu Osiedla Jazdów, Kwartalnika Przekrój oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

ZAMKNIJ SIĘ – 4. edycja festiwalu 2019

Wsłuchaliśmy się w to, co do nas mówiliście w tamtym roku, dlatego podczas 4. edycji Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej chcemy wrócić do podstaw. Będziemy zajmować się rozmową, komunikacją, porozumieniem, połączeniem i ich brakiem. Wszyscy znamy doskonale to uczucie, kiedy ktoś do nas mówi, a my tylko przebieramy nóżkami, żeby jednym susem wbić się w chwilę ciszy i powiedzieć swoje. Dlatego uznaliśmy, że wyjdzie nam na dobre, jeśli czasem zamkniemy się. Żeby usłyszeć, zrobić miejsce dla innego, a czasem utulić się i wsłuchać w siebie. Początki mogą być trudne, dlatego zachęcamy Was do rozmowy przy jedzeniu. Niemówienie z pełną buzią ma sens, można się zamknąć, spokojnie przeżuwać i słuchać. Jest to najlepsze ćwiczenie z uważności!

 

 

 

O festiwalu przeczytasz na stronie: fma.waw.pl

Zapraszamy do plubienia naszej strony na FB