Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych

Skok w Dok. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych

Nasze stowarzyszenie zostało oficjalnym partnerem programu orgazniowanego przez Centrum Filmowym im. Andrzeja Wajdy.

Ruszamy z eksperymentalnym programem twórczym dla osób z różnym doświadczeniem życiowym i filmowym.  W tym roku skupiamy się na filmach dokumentalnym dla dzieci, które cieszą się dużą popularnością w Holandii i krajach skandynawskich. W Polsce wciąż są mało znane i niewiele ich powstaje. Chcemy to zmienić, bo potrzebujemy jak nigdy dotąd medium, które pomoże nam w rozmowie z drugim człowiekiem, w zrozumieniu siebie i szybko zmieniającego świata. Film dokumentalny jest doskonałym do tego narzędziem!

Podczas czterech całodniowych spotkań, wraz z tutorami, będziemy pracować nad pomysłami filmów dla dzieci. Chcemy traktować naszych przyszłych odbiorców poważnie, dlatego nasze dorosłe pomysły będziemy konsultować z młodymi widzami. Nasi młodzi specjaliści będą też uczyć się podstaw tworzenie dokumentów. Program będzie trwać od marca do czerwca. Zakończy go publiczna prezentacja pomysłów przed ekspertami.

Szczegóły przeczytasz na: https://skokwdok.tumblr.com/

 

Doki.pl

Jest to program, który ma na celu stworzenie polskiej marki kina dokumentalnego dla dzieci. Temat polskiego filmu dokumentalnego dla dzieci w Polsce w zasadzie nie istnieje. Powstają filmy dokumentalne o dzieciach, ale nie zawsze są one przystosowane do oglądania przez młodego widza. Potrzeba powstania takiego programu wiąże w dużej mierze z brakiem, wysokiej klasy artystycznej i merytorycznej, materiałów audiowizualnych które mogą być wykorzystywane w edukacji najmłodszych. A film dokumentalny jest do tego doskonałym narzędziem ponieważ jest blisko realnych problemów, uczy oddzielać fikcję od rzeczywistości (dzieci oglądają głównie animację), jest platformą do rozmowy dzieci z dorosłymi bo jest również atrakcyjny dla widza dorosłego. Istotne jest aby w Polsce nie tylko były pokazywane zagraniczne produkcje, ale także aby powstawały rodzime filmy opowiadające o naszej rzeczywistości.

Członkowie stowarzyszenia zrobili 3 filmy dokumentalne dla dzieci w 2016 r.

 „Chodźmy poskakać!” | Polska 2016

Zosia ma 7 lat i uwielbia tańczyć. Obserwujemy, jak z koleżankami zdobywa nowe umiejętności, aby zaprezentować je na ogólnopolskich turniejach tanecznych. Razem z dorosłymi zastanawiamy się jak zwracać uwagę na popełniane błędy, aby motywować do dalszej pracy.

Realizacja: Marcin Sarnowski

 

„Lekcja muzyki” | Polska 2016

12-letni Kuba uczy się gry na gitarze. Jego nauczycielką jest Joanna (Asi Mina). Oprócz ćwiczeń, improwizacji, ważną częścią ich wspólnych zajęć jest rozmowa. Według Asi lekcja nie jest oderwaną od życia sytuacją, ale jego częścią. Tu się improwizuje, błądzi, wyraża siebie, podąża za własną intuicją. Nauka przeplata się z rozmową, życie z muzyką, a pomyłka nie jest niczym strasznym.

Realizacja: Katarzyna Waletko, Aneta Ozorek, Justyna Mosska

 

„6.6. Droga pod górkę” | Polska 2016

Film opowiada o 11-letnim Kostku, który jest jednym z najlepszych młodych wspinaczy w Polsce. Wyznaczył sobie jako cel zdobycie niezwykle trudnej drogi, o wycenie 6.6. Jeśli mu się uda osiągnąć swój cel do 12 urodzin, będzie pierwszym w Polsce 11 latkiem, który pokonał „Krucjatę trzeźwości” – jedną z najtrudniejszych dróg w Polsce. Film opowiada również o stylu życia wspinaczy: spanie w lesie, przygotowywanie ogniska. Podczas wspólnych wyjazdów taty z synami mamy okazję zaobserwować ich wspólną więź, wzajemne przekomarzanie się, kłótnie i przepychanki, ale przede wszystkim ogromne wsparcie, które Kostek otrzymuje od taty i swojego młodszego, niesfornego, ale bardzo kochającego brata.

Realizacja: Diana Gaik, Anna Kasperska