Książki na drogę

Dla wszystkich czytelników, życiowych marzycieli, powsinóg, guzdrał, włóczykijów, kartografów, przewodników, pielgrzymów, piechurów. Naszymi przewodnikami są pisarze. Odkrywamy historię, poznajemy naturę, szukamy głębiej. Podróżujemy uważnie i niespiesznie. Świadomi czasu i przestrzeni, która nas otacza. Czasem boso, czasem w miejscu, czasem w wyobraźni.

Idea jest prosta – łączymy książki z miejscami. Tworzymy portal po to, żeby lepiej poznawać miejsca, do których podróżujemy oraz miejsca, w których mieszkamy. Nasi Czytelnicy i Czytelniczki będą tworzyć go razem z nami, dodając swoje propozycje do mapy książek, oceniając je i komentując. Będziemy także opracowywać pomysły na mikrowyprawy po Polsce oraz wprawiać w ruch lektury szkolne.  Bez względu na gatunek literacki – czy będzie to powieść, poezja, esej czy reportaż, książki opisują szeroki kontekst kulturowy i historyczny, są doskonałymi przewodnikami!

Projekt został dofinansowany przez Instytut Książki, w ramach programu Promocja Czytelnictwa oraz miasto stołeczne Warszawa.

 

Jakich książek szukamy?

  1.  Takich, które dobrze się czyta, zarówno reportaż, literaturę piękną, a nawet poezję.
  2.  Książki, które opisują klimat, historię i kulturę popularnych miejsc do podróżowania.              
  3.  Książki, które opisują mało znane miejsca, które mogą stać się inspiracją do podróży.

Przykłady: książka drogi “Droga 816” Michała Książka, historia miejsca “Jurata” Anny Tomiak, “Miedzianka” Filipa Springera, obraz miasta w “Królu” Szczepana Twardocha, klimat sandomierszczyzny w twórczości Wiesława Myśliwskiego, natura i Puszcza Białowieska w książkach Simony Kossak.

 

Portal  rusza w czerwcu  2019 r. Szczegóły już za chwilę.